
- W dzisiejszych czasach nawet małe samochody do jazdy miejskiej wyposażone są w silniki o dużej mocy. Systemy kontroli jazdy i inne podobne urządzenia są coraz powszechniejsze. Kierowcy coraz bardziej polegają na nich, a więc opony są podczas jazdy poddawane dużym obciążeniom. Na przykład zakręty można pokonywać z coraz wyższą prędkością - wyjaśnia Matti Morri, kierownik obsługi klientów Nokian Tyres.
Oprócz rozważnej jazdy kierowcy powinni regularnie przekładać opony z osi przedniej na tylną i odwrotnie. Średnio opony zamontowane na osi przedniej zużywają się dwa razy szybciej niż opony na osi tylnej. Dlatego zaleca się przekładanie opon po każdych przejechanych 8 000 kilometrach. I znowu, prawidłowe ciśnienie w oponach jest sprawą kluczową dla każdej opony. Ważne jest uświadomienie sobie, że ciśnienie powietrza w oponach zalecane przez producenta zapewnia z reguły możliwie największy komfort jazdy. Jednak niewielkie zwiększenie ciśnienia w oponach przynosi pewne korzyści.
- Jeżeli zwiększysz ciśnienie powietrza w oponie powyżej wartości zalecanej przez producenta, opona stanie się twardsza i mniej sprężysta. Im mniej sprężysta jest opona, tym mniej zagrzewa się i dzięki temu wydłuża się okres jej użytkowania. Nie istnieją żadne jednoznaczne reguły optymalnego zwiększenia ciśnienia w oponie. Wszystko uzależnione jest od konkretnej sytuacji i od rodzaju pojazdu. Jednak zwiększenie ciśnienia powietrza w oponie o około 0,2 bar nie powoduje żadnych negatywnych skutków, a jednocześnie przynosi pewne korzyści - stwierdza Morri.
Oprócz wydłużenia okresu użytkowania, zwiększone ciśnienie powietrza w oponach zapewnia większą stabilność toru jazdy i mniejsze opory toczenia, co skutkuje mniejszym zużyciem paliwa. Jedyną niewygodą jest nieznaczne zmniejszenie komfortu jazdy. Dlatego kierowcy powinni rozważyć niewielkie zwiększenie ciśnienia powietrza w oponach.
Kierowcy stale powinni pamiętać, że opony ulegają zużyciu. Jeżeli chcą zmniejszyć zużycie paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy, regularny serwis nowoczesnych opon jest koniecznością. Opony premium o niskim oporze toczenia mogą zaoszczędzić do pół litra paliwa na każdych przejechanych stu kilometrach a dzięki bardzo dobrej przyczepności do nawierzchni mokrej znacząco zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.
Kluczowe zalecenia dla kierowców
- Prowadź statecznie. Unikaj agresywnego przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów.
- Przekładaj opony z osi przedniej na tylną i odwrotnie co 8 000 kilometrów.
- Sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach raz na miesiąc. Przed dłuższą podróżą lub jazdą z załadowanym samochodem zwiększ ciśnienie powietrza w oponach zgodnie z zaleceniami. Podczas standardowej jazdy delikatnie zwiększone ciśnienie powietrza w oponach przedłuży okres użytkowania opon i zmniejszy zużycie paliwa.
- Nie zapominaj o sprawdzaniu ciśnienia powietrza w oponie koła zapasowego! Jeżeli nie posiadasz koła zapasowego, naucz się obsługiwać zestaw naprawczy.
- Sprawdzaj stan i głębokość rzeźby bieżnika w oponach. Bezpieczna jazda wymaga minimalną głębokość rzeźby bieżnika o wartości 4 mm.
- Nie przewóź przedmiotów ciężkich w bagażniku dachowym, ponieważ skutkuje to zmianą środka ciężkości pojazdu.
Komentarze (0)