Warto wiedzieć

Wydarzenia

TARGI

Zagraniczne

WYWIADY

ponad rok temu  07.05.2019, ~ Administrator   

Miejsce: Dubaj

Data rozpoczęcia: 10.06.2019

Data zakończenia: 12.06.2019

Strona 3 z 5

Czy na Bliskim Wschodzie funkcjonują fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie warsztatów i akcesoria samochodowe?

W niektórych krajach, na przykład w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Egipcie, jest wiele zakładów produkcyjnych tego typu. Również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich działają tego typu firmy, jak np. Al Dobowi, gdzie produkowane są akumulatory, a ostatnio w Abu Zabi, gdzie ruszył duży zakład produkujący opony. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych krajach regiony w przyszłości z pewnością otworzy się więcej fabryk, ale w globalnej skali nadal znajdujemy się na wczesnym etapie jako producent części zamiennych.

Jaki jest poziom przemysłu warsztatowego, ale także całego przemysłu motoryzacyjnego, w krajach Afryki Północnej? Targi w Dubaju, jak wspomniałeś, są również okazją do poznania tych rynków.

To bardzo ekscytujący obszar i z pewnością wielka szansa dla przemysłu motoryzacyjnego. Wielu naszych wystawców postrzega kontynent afrykański, a w szczególności Afrykę Północną, jako nową granicę dla swojej działalności. Automechanika Dubai jest oczywiście idealną bramą, aby dotrzeć do nabywców z tych rynków. Ponad 3.000 poważnych, doświadczonych dystrybutorów z Afryki odwiedza targi Automechanika Dubai każdego roku, a liczba ta będzie rosła.

Szacuje się, że afrykański rynek wtórny samochodów jest obecnie wart 33 miliardy dolarów, przy czym wartość ta ma wzrosnąć do 47 miliardów dolarów w 2024 roku. Ponad 50 procent samochodów osobowych jest obsługiwanych w niezależnych warsztatach wielomarkowych, więc istnieje duża szansa dla producentów, aby dotrzeć do tych krajów.

Co mówią statystyki z poprzednich edycji targów? Czy firmy opuszczające Dubaj mają notatniki wypełnione obiecującymi kontaktami?

Absolutnie. Na targach Automechanika Dubai gościmy wysoko postawionych gości branżowych, są to osoby decyzyjne w swoich firmach. Wiemy, że w dni targowe robi się dużo interesów, ale zdecydowanie więcej w kolejnych miesiącach po targach.

Na jakie produkty jest w regionie Bliskiego Wschodu dziś największy popyt? Są to części zamienne, sprzęt warsztatowy, a może kosmetyki?

Numer jeden to części zamienne oraz opony i akumulatory. To rodzaje materiałów eksploatacyjnych, które najczęściej trzeba w samochodach wymieniać. Widać to na targach, gdzie sekcje części i komponentów rozciągają się na osiem hal w Dubai World Trade Centre. Następne są opony i baterie oraz akcesoria.

Media do artykułu

- Przed polskimi firmami otwierają się drzwi, które dotychczas nigdy nie były otwarte - mówi nam Gazi Bilikozen, dyrektor targów Automechanika Dubai. W jego ocenie polskie firmy oferują wysoką jakość produktów w korzystnej cenie, a na tego typu ofertę nie brakuje klientów.

- Trzeba pamiętać, że Bliski Wschód to brama do interesów nie tylko w tej części świata, ale całej Afryce i Azji - dodaje nasz rozmówca. W tym roku na targach ofertę prezentowało 1801 firm z 61 krajów. W przyszłym roku (10-12 czerwca 2019) na targach będą nowe sekcje, poświęcone m.in. smarom i olejom oraz naprawom blacharsko-lakierniczym.

Szczegóły w materiale filmowym. Wywiad zarejestrowany podczas targów Automechanika Frankfurt.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony