ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Felgi

Warto wiedzieć

ponad rok temu  15.03.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

We współpracy z producentem samochodów MINI firma RONAL GROUP wyprodukowała pierwsze na świecie felgi ze stopu lekkiego na potrzeby pojazdu produkowanego seryjnie, które są wykonane w 100% z aluminium wtórnego. Nowy model MINI Cooper SE Cabrio jest wyposażony w koła wykonane w 40% z materiałów prekonsumpcyjnych i w 60% z materiałów pokonsumpcyjnych.

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju PLANBLUE firma RONAL GROUP postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji CO2 w produkcji o 50% do 2030 r. i przejście na produkcję wszystkich kół w sposób w pełni neutralny pod względem emisji CO2 do roku 2050. Niemiecki zakład w Landau odgrywa tu pionierską rolę, produkując pierwsze koła ze stopów metali lekkich wykonane w 100% z aluminium wtórnego na potrzeby nowego, w pełni elektrycznego samochodu MINI Cooper SE Cabrio.

Wytwarzanie aluminium pierwotnego jest procesem pochłaniającym dużo energii i oddziałującym na środowisko. Największy udział w emisjach CO2, wynoszący aż 74%, miał w RONAL GROUP właśnie proces pozyskiwania aluminium. Firma pozyskuje 100% swojego aluminium od członków inicjatywy Aluminium Steward Initiative (ASI); 63% kupowanego przez nią aluminium jest produkowane przy użyciu energii odnawialnej, co jest możliwe do zweryfikowania. Od września 2022 roku producent kół posiada również certyfikat ASI Performance Standard.

Ponadto firma RONAL GROUP od lat pracuje nad rozbudową zrównoważonych zasobów i zwiększaniem udziału materiałów pochodzących z recyklingu w swojej produkcji, aby stale zmniejszać swój ślad ekologiczny. Zakład produkcyjny RONAL GROUP w Landau (Niemcy) planuje do połowy roku uzyskać zgodę wszystkich swoich klientów OEM na wykorzystanie aluminium wtórnego, aby do końca roku zmniejszyć o połowę swoją emisję CO2.

Pierwsze takie na świecie felgi ze stopu lekkiego

Złom prekonsumpcyjny obejmuje odpady aluminium, które powstają w trakcie procesu produkcji, jak na przykład wióry, i które są przetwarzane na etapie pośrednim, zanim możliwe będzie ich ponowne wprowadzenie do procesu wytapiania. Muszą one zostać umyte i wysuszone przed ponownym użyciem.

Aluminium pokonsumpcyjne dostarcza firma Eccomelt. Materiał ten ma najmniejszy ślad węglowy ze wszystkich, jakie są obecnie dostępne na rynku, oraz taką samą jakość jak aluminium pierwotne. Dzięki zastosowaniu materiału z recyklingu można zmniejszyć emisję ekwiwalentów CO2 w produkcji nawet o 75%. Po zakończeniu eksploatacji felga z metalu lekkiego z pojazdu MINI Cooper SE Cabrio może zostać poddana recyklingowi w celu przerobienia na nowe koło.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony