
W ostatnich latach, głównie za sprawą prywatnego importu samochodów używanych, rośnie w Polsce popularność modeli z zawieszeniem pneumatycznym.
Kierowca próbuje wymusić montaż tylko jednej sztuki? Albo przyjeżdża z amortyzatorem niewiadomego pochodzenia? Albo jeszcze inna sytuacja - chce obniżyć wysokość zawieszenia samochodu. Czasem trzeba klienta uświadamiać, a czasem podjąć jego wyzwanie. Dlatego ta pozornie prosta czynność, jaką jest wymiana amortyzatorów, może okazać się zajęciem trudniejszym niż się wydaje.
Szereg szkoleń dla mechaników zajmujących się serwisowaniem i wymianą amortyzatorów organizuje Bilstein.
Większość mechaników bez problemu poradzi sobie z wymianą amortyzatorów. Niemniej prowadzimy cykl szkoleń w tym zakresie, wyjaśniając w nich między innymi różnicę pomiędzy naszymi produktami z linii Replacement i Performance - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce. - Takie spotkania zawsze są okazją do bezpośrednich rozmów z mechanikami. Dla nas to cenne wskazówki, pomocne przy planowaniu tematyki kolejnych szkoleń i poszerzenia informacji technicznych.
Jednym z często omawianych przypadków jest zlecenie na obniżenie wysokości zawieszenia samochodu.
BILSTEIN oferuje do tego amortyzatory z serii Performance B8. Wielu kierowców chce tego dokonać montując jedynie krótsze amortyzatory, a w ostateczności źle dobrane, czy skracane „domowym sposobem” sprężyny. Chociaż technicznie jest to wykonalne, to wartość takiej modyfikacji jest zerowa i przede wszystkim niebezpieczna. Zaburzony zostaje skok zawieszenia, a amortyzator może pracować w zakresie pełnego odbicia i dobicia uszkadzając się wewnętrznie.
Drugim błędem, jest pozostawienie pozostałych zużytych elementów zawieszenia montowanych seryjnie, do których ma zostać założone zawieszenie sportowe.
Ze względu na większą sztywność amortyzatorów i sprężyn siły działające na górne mocowania, tuleje metalowo-gumowe i sworznie zawieszenia są o wiele większe, co powodować może przyspieszone zużycie starych elementów. Pogarsza to właściwości jezdne i prawidłowe utrzymanie toru jazdy. Mechanik powinien definitywnie odmówić wykonania takiej usługi! Montując sztywniejsze amortyzatory pamiętajmy, że w przypadku pojazdów o większym przebiegu konieczna jest dokładna weryfikacja innych elementów zawieszenia i w większości przypadków ich profilaktyczna wymiana. Dzięki temu mechanik może uniknąć reklamacji klienta.
Innym przypadkiem jest szukanie wszelkich oszczędności przy wymianie amortyzatorów.
Komentarze (0)