Części i regeneracja

ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Regeneracja, czyli konserwacja i ładowanie

W jaki sposób pomóc akumulatorowi w okresie zimowej „zadyszki”? Przede wszystkim, jeśli już zaglądamy pod maskę z powodu akumulatora, nie poprzestańmy na szybkim doładowaniu kablami rozruchowymi – przyjrzyjmy się mu. Niektóre myjnie oferują czyszczenie silnika, o akumulatorze niestety zapominamy. A to błąd, ponieważ brudne klemy należy czyścić przynajmniej co trzy miesiące. Czym? Czystą bawełnianą tkaniną lub specjalnymi szczotkami, a nawet papierem ściernym, jeśli są bardzo mocno zabrudzone. Ich regularna konserwacja pozwoli na prawidłowy przepływ prądu i zmniejszy ryzyko wystąpienia zwarcia.

Oprócz utrzymania akumulatora w czystości, najważniejsze jest kontrolowanie poziomu napięcia – w warunkach domowych przy pomocy woltomierza, zaś u mechanika lub wyspecjalizowanego sprzedawcy, dzięki profesjonalnemu sprzętowi diagnostycznemu. W ten sposób możemy szybko wykryć jeden z czynników, który wpływa na obniżenie sprawności akumulatora – rozładownie lub przeładowanie.

– Nowoczesne auta, które mają zapewnić kierowcy wygodę i bezpieczeństwo, są pełne różnych odbiorników prądu (radio, klimatyzacja, podgrzewane fotele, alarm, etc.). Dlatego auto zostawione na parkingu na czas ferii zimowych, po tygodniu lub dwóch mroźniejszych tygodniach może odmówić posłuszeństwa. Tymczasem nie tylko niska temperatura, ale każde rozładowanie obniża sprawność akumulatora, a w konsekwencji niepostrzeżenie dochodzi do jego zasiarczenia – wyjaśnia ekspert Exide.

Oczywiście możemy podjąć próby „regeneracji” akumulatora – regularnie kontrolować napięcie i wyrównywać jego braki przez podłączanie akumulatora do prostownika. Dobry prostownik może pomóc i uratować akumulator, pod warunkiem, że wiemy jak się nim prawidłowo posługiwać, a kolejne kontrole i ładowania wykonujemy regularnie.

Oprócz długich zimowych postojów akumulatorom nie służą także krótkie dystanse, które pokonują codziennie mieszkańcy dużych miast – auta użytkowane na stosunkowo krótkich odcinkach „dom – praca” i „praca – dom”, często nie mają szansy optymalnie naładować akumulatora, co może szybko doprowadzić do spadku jego wydajności.

Niebezpieczne dla akumulatora jest także przeładowanie, np. przez zbyt wysokie napięcie ładowania (złe użytkowanie prostownika) lub uszkodzony regulator napięcia – czynniki te mogą doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Dlatego warto zainwestować w nowoczesne prostowniki, które zapewniają zautomatyzowane, optymalne ładowanie, np. Exide 12/7.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Piła 6 ponad rok temu i bardzo dobrze! niech się jenoxy rozwijają jak najlepiej! trzeba wspierać polskich producentów zwłaszcza tych co robią dobrą robotę!
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Kaliber 5 ponad rok temu To teraz będziesz miał szansę na nowy model jenoxa gold do sprawdzenia. Nowa technologia lepsze osiągi! 3mam kciuki bo to polska firma! :)
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Ogar 4 ponad rok temu Teraz mrozy znowu szaleją.Ostatnio 3 moich sąsiadów ratowałem ;) Dzięki za te materiały Jenoxa. Mam ich akumulator od 4 lat ale nawet nie sprawdzałem, że mają tyle ciekawych informacji na youtube
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Polak 3 ponad rok temu A co myślicie teraz o takiej pogodzie? kilka dni mrozu, później znowu koło 0.. potem powtórka z rozrywki.. ciekawe ile baterii w autach będzie potrzebowało reanimacji.. Poza powyższym tekstem polecam materiał od Jenox www.youtube.com/watch?v=i5NVtj...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Heniu 2 ponad rok temu Ja kupiłem tutaj i jestem zadowolony: https://akustrefa.pl/gdzie-kup...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Wrocław 1 ponad rok temu Czy ktoś można polecić sklep we wrocławiu, znalazłem coś takiego: https://akumulatory-wroclaw.pl...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony