
Właściwy dobór i prawidłowa wymiana
Łożyska dobiera się oczywiście na podstawie katalogu (producenta łożysk, dystrybutora). Podczas dokonywania zamówienia należy zawsze podawać markę, model, rocznik i wersję silnikową, a także wersję układu napędowego (2WD, 4WD). Nie zaszkodzi także numer VIN. Jeśli ktoś dobiera łożyska na wymiar, przypominamy, że obowiązują tu normy ISO (ISO 355:1977). Oznaczenia serii składają się najczęściej z symboli oznaczających kąt styku i liter opisujących odpowiednio średnicę zewnętrzną i szerokość, oraz następującego po nich trzycyfrowego oznaczenia średnicy wewnętrznej.
Najłatwiej wymienia się kompletne piasty – praca polega na odkręceniu starego elementu i przykręceniu nowego. Niestety tego typu usługi wykonuje się rzadko. Najczęściej praca polega na wyprasowaniu starego łożyska i wprasowaniu nowego. Niezbędne jest zastosowanie prasy lub innych, podobnie działających narzędzi specjalistycznych. Taka usługa wymaga przestrzegania pewnych zasad, kluczowych dla działania pojazdu i żywotności łożyska.Po pierwsze – bardzo dokładnie oczyścić miejsce, w którym znajduje się łożysko. Czasem pod warstwą brudu i korozji ukrywa się pierścień mocujący łożysko.
Po drugie, warto zapoznać się z instrukcją montażową. Właśnie w niej znajduje się czasem informacja, że przed wymianą łożyska należy najpierw rozgrzać piastę lub schłodzić łożysko. Po trzecie – zwrócić uwagę na lokalizację wspomnianego pierścienia ABS, aby nie zamontować go odwrotnie. Po czwarte - przykładając siłę do łożyska podczas używania prasy należy zawsze upewnić się, że ta siła będzie oddziaływać prawidłowo i nie nadwyręży konstrukcji łożyska. Typowym błędem jest wprasowywanie łożyska i przykładanie siły do bieżni wewnętrznej, podczas gdy opór stawia bieżnia zewnętrzna. Niszczy to łożysko w trybie natychmiastowym lub drastycznie skraca jego żywotność.
Po wymianie łożyska należy zawsze upewnić się, czy usterka ustąpiła oraz czy prawidłowo działają takie układy jak ABS i kontrola trakcji.
- Zachęcamy do wyboru markowych części zamiennych nie tylko w przypadku łożysk. Wszędzie tam, gdzie wymiana jest czasochłonna i kłopotliwa (np. sprzęgła, rozrządy) to jedyne słuszne rozwiązanie. Wysoka jakość oznacza wyższą trwałość i niższe ryzyko reklamacji. W efekcie wychodzi to taniej zarówno dla klienta jak też dla mechanika - mówi Andrzej Ohirko Product Management Director z ELIT Polska.
Komentarze (0)