
“Zarówno w samochodach ciężarowych, jak i maszynach roboczych, w pracy typu “engine-off” możemy wyróżnić cztery etapy pracy.” - wyjaśnia Tomasz Konieczny z Webasto Petemar, dostawcy tego urządzeń - “Pierwszy to kiedy silnik samochodu pracuje i emituje ciepło. Następnie silnik zostaje wyłączony, przepływ ciepła jest zakłócony, energia cieplna w silniku zostaje utracona, czego efektem jest spadek temperatury w kabinie. Wtedy do głosu dochodzi agregat Webasto, który nadal wykorzystuje resztkowe ciepło silnika dzięki własnym pompom obiegowym. A na końcu, w czwartym etapie, gdy silnik się schłodzi, automatycznie załącza się ogrzewanie postojowe Webasto, utrzymując optymalny komfort cieplny w środku pojazdu.“
Czy to się opłaca?
Komfort cieplny w kabinie ciężarówki lub maszyny roboczej to bardzo ważny czynnik w pracy kierowców. Każdy z nich będzie dbał o ten komfort w dostępny sposób. Ogrzewanie postojowe pozwala zaoszczędzić koszty związane z samą eksploatacją silnika podczas godzin pracy jałowej, co wpływa na jego żywotność. Oszczędza także paliwo i zmniejsza emisję spalin. Sam agregat grzewczy zużywa znacznie mniej paliwa, a przy tym ma potężną moc grzewczą, co pozwala na błyskawiczne ogrzanie kabiny przy bardzo cichej pracy. Urządzenia są niewielkich rozmiarów, można je montować w pojazdach nowych, jak i używanych, także w tych przeznaczonych do przewozu ładunków niebezpiecznych.
O skali oszczędności decyduje czas wykorzystania urządzeń, liczba pojazdów we flocie, zużycie paliwa konkretnych modeli, jeśli miałoby się korzystać wyłącznie z pracy silnika. Każdy menadżer zna koszty obsługi swojej floty i jest w stanie szybko wyliczyć różnice.
Komentarze (1)