Diagnostyka

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

9 miesięcy temu  27.04.2018, ~ Administrator   

Strona 1 z 3

19 kwietnia 2018 roku to ważna data z punktu widzenia wszystkich warsztatów motoryzacyjnych. Tego dnia Parlament Europejski przyjął ważne rozporządzenie, które gwarantuje konsumentom prawo do wolnego wyboru, gdzie mogą serwisować i naprawiać swoje auta. Gdyby przepisy weszły w życie w pierwotnie proponowanej formie - o prawidłowej diagnostyce samochodów poza autoryzowanymi serwisami moglibyśmy praktycznie zapomnieć.

To udało się także dzięki Wam. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych rozpoczęło 11 dni przed terminem zbiórkę podpisów. Udało się zebrać 6000 głosów wsparcia, m.in. wśród naszych Czytelników.

O mały krok od monopolizacji rynku napraw 

Niewiele brakowało, aby producenci samochodów zyskali skuteczne narzędzie do wyeliminowania z rynku niezależnych warsztatów. W europejskim projekcie rozporządzenia, które mówiąc w uproszczeniu definiuje to z jakich części mają być zbudowane nowe samochody, nie było zapisów dotyczących obowiązku wyposażania pojazdów w złącza diagnostyczne OBD.

Ta wydawałoby się niewielka zmiana mogłaby jednak spowodować opłakane skutki dla warsztatów. Gniazdo OBD jest jedyną drogą komunikacji z jednostką centralną pojazdu. Jego obecność w samochodach gwarantuje także pewien standard.

Nieumieszczenie zapisów o OBD w rozporządzeniu oznaczałoby nie tylko to, że znane każdemu mechanikowi złącze OBD fizycznie nie byłoby już obecne w samochodzie, ale także oznaczałoby rezygnację ze standardu. Od tej pory każdy producent samochodu mógłby wprowadzać swoje własne rozwiązania - jak można połączyć się z autem, aby dokonać jego diagnostyki np. metodą bezprzewodową za pośrednictwem centrali producenta auta.  

To tak jakby różne samochody, różnych marek potrzebowałyby przykładowo dedykowanych “pistoletów” do tankowania. Pół biedy, gdyby różniły się tylko rozmiarami i kształtami. Gorzej gdyby nowoczesny samochód wyposażony w system telematyczny wymagał autoryzacji online, bo inaczej komputer pokładowy nie stwierdzi, że paliwo faktycznie zostało zatankowane.

Ktoś może powiedzieć, że szybko znalazłby się podmioty, które skopiowałyby “oryginalne” pistolety i każdy mógłby je sobie kupić w Internecie. Zapewne tak, ale wciąż pozostałby problem z zalogowaniem się do systemu producenta samochodu, żeby autoryzować tankowanie. W takiej sytuacji nie pomógłby nawet markowy “pistolet” od renomowanego producenta. Bez możliwości autoryzacji skazani bylibyśmy na jedno słuszne rozwiązanie – proponowane przez producenta samochodu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Gyrzyb 2 7 miesięcy temu Za to wyszła jak zwykle totalna zależność od przepisów UE. Zależność od przepisów zawieranych w innym państwie które bez problemu może ingerować w życie obywateli w innych państwach podległych. Pamiętać należy także o fakcie że zmniejsza to rozwój technologii - bo trzeba korzystać z gotowych rozwiązań - albo jeżeli jest jakakolwiek możliwość to przeprowadzić drogi proces certyfikacji. Nie twierdzę że OBD jest złe - bo fajnie jak jest coś ujednolicone - tak jak np. standard USB ale nakaz stosowania jednego standardu to nacjonalizm w czystej postaci. Aha - dodam że jestem konstruktorem - więc wiem ile użerania się jest z stosowaniem gotowych rozwiązań gdy okazują się w danym momencie najgorszymi - a jak ciężko jest obejść jakieś właśnie rozporządzenia, tak żeby produkt był funkcjonalny, łatwy w obsłudze, miał sporą wydajność oraz bezpieczeństwo - nie wspominając już tutaj o kosztach które tak naprawdę ponosi w całości kupujący - czyli wy wszyscy drodzy Państwo. Pozdrawiam
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ atat 1 7 miesięcy temu Brawo że udało się uniknąć totalnej zależności
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony