
Już w maju 2003 r. Ministr Edukacji Narodowej i Sportu oraz Prezes Związku Rzemiosła Polskiego podpisali pierwsze porozumienie o współpracy na rzecz poprawy stanu i jakości kształcenia zawodowego, w szczególności w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu z udziałem pracodawców rzemieślników. Wskazane w porozumieniu działania rzemiosło konsekwentnie kontynuuje. Dzisiaj szkoły branżowe to także przyszłość dla rzemiosła, które podobnie jak przemysł potrzebuje dobrze przygotowanych kadr operujących zarówno na bazie tradycyjnych technik, jak i najnowszych technologii.
Obecnie w Polsce działa 38 rzemieślniczych szkół zawodowych, w których kształci się blisko 6 tys. uczniów. W szkołach tych zatrudnienie znajduje 1132 nauczycieli. Do tej pory mury tych szkół opuściło ponad 14 tys. absolwentów. Obecnie ponad 23 tys. zakładów rzemieślniczych realizuje przygotowanie zawodowe dla blisko 74 tys. młodych osób, którzy zajęcia praktyczne mają zorganizowane na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, a dokształcanie teoretyczne odbywa się w szkołach zawodowych.
W ramach zespołów szkół prowadzonych przez rzemiosło występują także LO, a w przyszłości należy zakładać, pojawią się także Szkoły Branżowe II stopnia, co tworzy dla młodzieży dogodne warunki kontynuacji nauki i zdobywania nowych kwalifikacji. Rzemieślnicze szkoły zawodowe są typowym modelem dualnego kształcenia zawodowego, w którym zajęcia praktyczne uczniowie odbywają u rzemieślników, naukę przedmiotów ogólnych i zawodowych mają w szkole, a całość procesu spinają prawnie i organizacyjnie cech i izba rzemieślnicza.
Komentarze (0)