
Teoretycznie zagrożeniem dla pozycji transportu drogowego jest projekt kolejowy GCC Rail. Jego zakończenie i uruchomienie pociągów znacząco się jednak opóźnia. Warto dodać, że podczas targów Automechanika Dubai w poprzednim roku na 2017 wystawców aż 1028 miało w swojej ofercie produkty dla pojazdów ciężarowych.
Wysokie marże
Poniżej 4% w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy, poniżej 5% w Indiach oraz regionie Azji i Pacyfiku – takie marże obowiązują na świecie przy sprzedaży samochodów. Na Bliskim Wschodzie marże te są jednak dużo wyższe – od 10% do 20%! Jeszcze większy zysk gwarantuje obrót na rynku części zamiennych. Podczas gdy w USA, Europie czy dalekiej Azji jest to zazwyczaj 20-30%, w krajach Bliskiego Wschodu standardową marżą jest 40%, a niejednokrotnie nawet więcej.
Oczywiście tak duży i bogaty rynek musi zmagać się też z tzw. fałszywymi częściami samochodowymi. Poważnym problemem są podróbki produktów, bardzo wątpliwej jakości, najczęściej przywożone z Chin. Eksperci szacują, że rynek podrabianych części w krajach GCC wart jest 8,3 miliarda USD.
Rynek ogromnych możliwości
Dlaczego, poza niewyobrażalnymi często pieniędzmi, warto zainteresować się rynkiem Bliskiego Wschodu? Jest jeszcze kilka dodatkowych czynników.
Klimat regionu sprawia, że wiele samochodowych części zużywa się znacznie szybciej niż w innych częściach świata. Upały przekraczające 50 stopni Celsjusza nie wpływają dobrze na opony czy akumulatory. Warto też wspomnieć o stosunkowo prostej, zbliżonej do europejskiej, strukturze handlu na rynku wtórnym. Szybki wzrost liczby ludności, wysokie PKB per capita, wysokie dochody mieszkańców i ich skłonność do wydawania pieniędzy na samochody – to kolejne argumenty. Co więcej, dowolny kraj Bliskiego Wschodu jest bramą na rynki nie tylko państw całego regionu, ale i wielu krajów Afryki.
Komentarze (0)