
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Według głowy państwa, Polska jest też gotowa nawiązać walkę, wejść w konkurencję z rozwiniętymi państwami zachodnimi w kwestii elektromobilności. Jak mówił Prezydent, jeżeli Polska, tak jak przewidziano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma być „państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się rzeczywiście dynamicznie (…), konkurując z gospodarkami światowymi, musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone”.
Po zakończeniu części merytorycznej, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się prezentacja polskiej myśli technologicznej. Zaprezentowano m.in. następujące pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo odbyła się w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.
PGM zaangażowana w elektromobilność
Polska Grupa Motoryzacyjna jest zaangażowana w kilka projektów związanych z elektromobilnością. 10 stycznia br. zespół projektowy CURIE+ we współpracy z PGM złożył w spółce ElectroMobility Poland (EMP) wniosek o dofinansowanie budowy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego CURIE+.
- Firmy członkowskie i współpracujące z PGM mają wiedzę, doświadczenie, możliwości i zaplecze w zakresie wsparcia produkcyjnego, technicznego i technologicznego tego nowatorskiego projektu – mówi Adam Sikorski, Prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. – Dlatego też zainteresowaliśmy ewentualną współpracą w tym obszarze firmy z PGM oraz kilka niezrzeszonych w naszej organizacji – dodaje.
Kilkanaście firm powiązanych z Polską Grupą Motoryzacyjną zadeklarowało wsparcie projektowe oraz wykonawcze na wszystkich etapach procesu budowy prototypu. Dzięki takiemu partnerstwu, zmniejszony może być czas dostaw podzespołów oraz zwiększone kompetencje projektowe, poprzez skorzystanie z know-how przedsiębiorstw.
- Wspólnie stworzyliśmy partnerstwo, służące wsparciu przez nasze firmy realizacji projektu, którego liderami są Mateusz Tomiczek i Mariusz Trzeciak. W momencie kiedy będą już znane zasady realizacji projektu (w tym wysokość dofinansowania z EMP), planowane jest utworzenie szerokiego konsorcjum, w którym każda firma podejmie się rozwoju wybranego elementu prototypu pojazdu – wyjaśnia Bartosz Mielecki, Dyrektor Zarządzający PGM.
Polska Grupa Motoryzacyjna stwarza warunki, w których polskie firmy będą mogły rozwijać się i wznosić na wyższe poziomy zaawansowania technologicznego. Elektromobilność stwarza właśnie ku temu okazję, ale i jest szansą na zbudowanie nowej polskiej marki motoryzacyjnej.
Komentarze (0)