Wydarzenia

ponad rok temu  14.11.2017, ~ Administrator   

Fot. SDCM

Strona 1 z 3

Prezentacje w trzech salach równolegle, dwa dni, jedno wydarzenie - za nami XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, na który z całej Polski i Europy przyjechało ponad 800 uczestników. Podczas wydarzenia zaprezentowano dane rynkowe oraz omówiono zagrożenia i wyzwania stojące obecnie przed motoryzacją, z którymi w niedługim czasie będziemy musieli się zmierzyć.

Największy kongres branży motoryzacyjnej 

W dniach 8 i 9 listopada Hotel Sound Garden w Warszawie stał się sercem polskiej motoryzacji. Do udziału w tym wydarzeniu, stawili się nie tylko członkowie Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów  Motoryzacyjnych, ale także inni przedstawiciele firm związanych z przemysłem i rynkiem motoryzacyjnym, eksperci, przedstawiciele świata polityki i organizacji, które w tym roku współtworzyły Kongres - PAiH, PARP, STM, SIMR, SKFS, WAT, MOVEO, ITS czy Koalicja Bezpieczni w Pracy.

W przygotowanie Kongresu włączyły się także branżowe stowarzyszenia międzynarodowe – FIGIEFA, CLEPA i APRA.

Z relacji uczestników wynika, że Kongres miał bardzo wysoki poziom merytoryczny, a jego tegoroczna formuła sprawiła, że goście często do wyboru mieli trzy równolegle odbywające się sesje, co dawało możliwość wyboru szczególnie ważnych tematów dla danego uczestnika. Dodatkową formą aktywizacji uczestników, były przeprowadzane w trakcie sesji SDCM badania przemysłu i rynku motoryzacyjnego.

Dzień 1 

Pierwszy dzień Kongresu rozpoczęła ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i to nie tylko Pań, którym była poświęcona sesja pt.: „Siła kobiet w męskiej branży”. Kobiety, które odniosły sukces w branży motoryzacyjnej, jak na przykład pani Krystyna Boczkowska – Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.  czy Joanna Szwajkowska – Prezes Zarządu WUZETEM, dzieliły się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Panie opowiedziały m.in. z jakimi problemami stykają się w swojej pracy najczęściej, jak radzą sobie w branży i jak zwalczają stereotypy.

Po przerwie prawdziwe tłumy przybyły na sesję SDCM pt.: „Produkcja, handel i usługi w motoryzacji”, którą poświęcono sytuacji rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w 2017. Omówiono na niej trendy, szanse i zagrożenia polskiego i europejskiego rynku motoryzacyjnego.

Wyniki badań przeprowadzonych wśród uczestników pokazały, że sytuacja branży motoryzacyjnej jest bardzo dobra. Badanie Koniunktury Rynku Motoryzacyjnego MotoFocus wykazało, że 69% dystrybutorów i 40% producentów części odnotowało wzrost przychodów w trzecim kwartale w porównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku. Natomiast jeśli chodzi o prognozy na koniec roku, wzrostów spodziewa się 77% dystrybutorów części i 89% producentów. Najwyższych wzrostów przychodów przekraczających 10% spodziewa się aż 55% dystrybutorów i 41% producentów.

Media do artykułu

Zdaniem wielu to najważniejsze wydarzenie branży motoryzacyjnej w Polsce. W Warszawie już po raz dwunasty odbył się Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Głównym organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Części Samochodowych, a patronat nad spotkaniem objęło m.in. Ministerstwo Rozwoju.

Trendy rynkowe, regulacje prawne, ocena rynku, innowacje, porady ekspertów - tak w dużym skrócie przebiegał kongres. W dyskusjach pojawiły się oczywiście tematy, które dziś najbardziej elektryzują branżę motoryzacyjną i warsztatową.

Tymi tematami były m.in. problemy kadrowe wielu polskich firm oraz zmiany w przeglądach technicznych samochodów, które wchodzą w życie w najbliższy poniedziałek. Zmiany te związane są z wprowadzeniem CEPiK 2.0. O tych i innych tematach rozmawialiśmy z ekspertami. Wkrótce w naszym portalu relacje i wywiady.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ tottom 1 ponad rok temu Widze po swoim sklepie że w porównaniu z tamtym rokiem mam więcej zamówień zwłaszcza na części oe z delphi chociażby. Ludzie sie przekonują że lepiej kupić nówke niż używke bo dłużej wytrzyma. Z resztą i samochodów więcej kupują
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony