
Fot. SDCM
Podczas swojej prezentacji przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Sekretarz Stanu Kazimierz Smoliński, wspomniał m.in. o istotnej dla rynku kwestii dostępu do informacji o naprawach oraz utrzymaniu pojazdów (RMI).
Swoje wystąpienia mieli także reprezentanci m.in. CLEPA – Frank Schlehuber oraz Sylvia Gotzen z FIGIEFA. Specjalnie dla gości Kongresu swoje wystąpienie przygotował Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, który wspomniał m.in. o zmianach w motoryzacji (rosnące zaawansowanie techniczne pojazdów, cyfryzacja, elektromobilność i autonomiczne pojazdy), ale również o zagrożeniach dla branży płynących m.in. w związku z wadliwym projektem rozporządzenia COM 31 i trwającym obecnie trialogu, podczas którego istnieje szansa na jego poprawę.
Podczas sesji SDCM pierwszego dnia ogłoszono wyniki Konkursu Bezpieczny Warsztat 2017. Konkurs ten po raz kolejny udowodnił, że w Polsce działają znakomicie zarządzane warsztaty samochodowe będące poważną konkurencją dla ASO. Oprócz sesji ściśle merytorycznych przygotowano także skrojone pod biznes sesje B2B, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem zgromadzonych.
Dzień 2
Drugi dzień Kongresu rozpoczęły sesje PAIH pt.: „Motor napędowy polskiej gospodarki. Jak go wspierać?” oraz PARP „Kompetencje w sektorze motoryzacji – jak ich szukać, jak je odnaleźć”. Następnie Prezes SDCM - Alfred Franke wspólnie z przedstawiciel CLEPA, Mariolą Hauke poprowadzili sesje pt.: „Produkcja części i komponentów motoryzacyjnych w Polsce i Europie”, podczas której omówione zostały najważniejsze z punktu widzenia producentów części motoryzacyjnych regulacje prawne i wynikające z nich obowiązki oraz zagrożenia, w tym m.in. nowy termin rejestracji REACH, związaną z pakietem Circular economy dyrektywę 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, conflict minerals etc.
Drugiego dnia w swoich wystąpieniach przesłanych SDCM, do gości Kongresu zwrócili się Wicepremier - Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki oraz profesor Jerzy Buzek, były premier Polski. Premier Morawiecki wspomniał o istocie przemysłu motoryzacyjnego dla polskiej gospodarki, z kolei profesor Buzek o elektromobilności i wyzwaniach stojących przed polską motoryzacją w związku z tym trendem.
W panelu pt.: „Problemy kadrowe w motoryzacji a szkolnictwo zawodowe” debatowano o widocznym obecnie problemie braków kadrowych i sposobach jego rozwiązania. Z kolei podczas drugiej debaty omówiono zagadnienie Inteligentnych fabryk - Przemysłu 4.0 czyli szans i możliwości jakie niesie ze sobą czwarta rewolucja przemysłowa.
Media do artykułu
Zdaniem wielu to najważniejsze wydarzenie branży motoryzacyjnej w Polsce. W Warszawie już po raz dwunasty odbył się Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Głównym organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Części Samochodowych, a patronat nad spotkaniem objęło m.in. Ministerstwo Rozwoju.
Trendy rynkowe, regulacje prawne, ocena rynku, innowacje, porady ekspertów - tak w dużym skrócie przebiegał kongres. W dyskusjach pojawiły się oczywiście tematy, które dziś najbardziej elektryzują branżę motoryzacyjną i warsztatową.
Tymi tematami były m.in. problemy kadrowe wielu polskich firm oraz zmiany w przeglądach technicznych samochodów, które wchodzą w życie w najbliższy poniedziałek. Zmiany te związane są z wprowadzeniem CEPiK 2.0. O tych i innych tematach rozmawialiśmy z ekspertami. Wkrótce w naszym portalu relacje i wywiady.
Komentarze (1)