
- Jako tzw. projekt greenfield, nowa fabryka silników w Jaworze to doskonała okazja do stworzenia zintegrowanej koncepcji produkcji. Jawor będzie naszym punktem odniesienia w zakresie „zielonej”, zaawansowanej technologicznie produkcji. Dodatkowe wyzwanie stanowi przeniesienie tych samych rozwiązań do fabryk, które w naszej sieci produkcyjnej układów napędowych istnieją od dawna. Naszym celem jest także jak najszersze wdrożenie przetestowanych w Jaworze rozwiązań.– podkreślił Frank Deiß, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars.
Przemysł 4.0 i zielona produkcja
Mercedes-Benz Cars jest jedną z tych firm w Polsce, która podpisuje kontrakty z lokalnymi dostawcami „zielonej” energii elektrycznej i cieplnej. Fabryka w Jaworze, jako jedna z pierwszych, będzie neutralna pod względem emisji CO2 – to pierwszy etap inicjatywy Mercedes-Benz Cars o nazwie „Purpose” (z ang. zamiar, cel).
100 procent użytkowanej przez fabrykę energii elektrycznej będzie pochodzićz odnawialnych źródeł.. Energię cieplną – pozyskiwaną z surowców odnawialnych (np. wiórów drzewnych) dostarczy elektrociepłownia sąsiadującą bezpośrednio z fabryką. Nad rejestrowaniem i monitorowaniem zużycia energii będzie czuwać 600 czujników. Obsługa i sterowanie nimi będzie odbywać się w czasie rzeczywistym, za pomocą ekranów dotykowych, co zoptymalizuje zapotrzebowanie na energię.
W procesie produkcji będą stosowane elementy Przemysłu 4.0, takie jak system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym czy cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. W zakresie logistyki, do transportu materiałów będą wykorzystywane zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić za pomocą komunikacji bezprzewodowej RFID (Radio Frequency Identification), dzięki czemu nie ma potrzeby przeprowadzania fizycznych inwentaryzacji. Plany zakładają również wykorzystanie AR (rozszerzonej rzeczywistości) i analiz Big Data, które mają wspierać pracowników w trakcie produkcji i montażu i pomóc im już na wczesnym etapie unikać błędów i zapobiegać awariom sprzętu. Kolejny cel to eliminacja papierowej dokumentacji w obszarach produkcji oraz administracji.
Jadwiga Emilewicz: - Branża motoryzacyjna jest kluczową gałęzią polskiego przemysłu i dlatego bardzo dobrze się stało, że firma o tak długiej tradycji i prestiżu zdecydowała się na uruchomienie produkcji silników w naszym kraju. Mówi się, że silnik jest sercem samochodu. Wkrótce duża część serc niemieckich samochodów będzie pochodziła z Polski. Inwestycja Daimler AG z pewnością przyczynia się do wzmocnienia stosunków handlowych między Polską a Niemcami. Jest to również dobra podstawa do wspólnych działań na rzecz rozwoju technologii motoryzacyjnej.
Komentarze (0)