ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  25.04.2018, ~ Administrator   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Zakup nowych opon to wydatek, który każdy kierowca powinien traktować w kategorii inwestycji – opony są jedynym elementem łączącym auto z jezdnią. To od ich jakości i sprawności zależą nie tylko osiągi samochodu czy motocykla, ale też zdrowie i często także życie. Jednak tylko zakup opon nieużywanych, odpowiednio magazynowanych, gwarantuje bezpieczeństwo.

– Pierwszy warunek to zakup opon nieużywanych. Niekoniecznie wyprodukowanych kilka miesięcy temu, ale właśnie nieużywanych. Dlaczego? Bo nie znamy historii takiego ogumienia – czy było niefachowo naprawiane lub czy poprzedni właściciel dbał o prawidłowy poziom ciśnienia w kole. Tylko tyle i aż tyle – wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – W tym tkwi sedno problemu – opona używana może być wewnętrznie bardzo zniszczona – po kolizji drogowej z uszkodzoną osnową, a nawet zniszczonym stalowym opasaniem – i tego w żaden sposób poza fabryką nie będziemy mogli sprawdzić. Używany zderzak, wahacz czy inne elementy dopuszczone prawem mogą być dostępne na rynku części używanych, bo bierzemy ten element w rękę i od razu widać jego stan. Opony mają jednak zbyt delikatną, łatwą do zniszczenia strukturę wewnętrzną. Po prostu używanych gum nie zakłada się dla własnego bezpieczeństwa – dodajeSarnecki.

Większość kierowców wymienia opony w trosce właśnie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Zużyte opony trafiają do utylizacji – gdzie są w czystych i bezpiecznych instalacjach przerabiane na energię – lub do firm zajmujących się recyklingiem zużytych gum. Produkują one m.in. granulat wykorzystywany w budowie bieżni, boisk czy nowoczesnych, wytrzymałych dróg.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Mactour 3 ponad rok temu Nie sądzę że zakup opon używanych do aut np. miejskich to spore ryzyko. Tylko pytanie gdzie kupione, NA PEWNO NIE POLECAM ZAKUPÓW PRZEZ INTERNET ( ew. pojedyncze sztuki na odległość ) w pozostałych przypadkach, PODJECHAĆ SPRAWDZIĆ KUPIĆ NA MIEJSCU
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Mactour 2 ponad rok temu Niestety nie do końca jestem w stanie się zgodzić z artykułem, zarówno używany wahacz czy inne elementy nie zawsze są dobrym, od razu widocznym stanie. Czasem leży zbyt długo i elementy gumowe też parcieją. Co do opon, trochę płytka ta wypowiedz - jak ktoś jeździ z niewłaściwy ciśnieniem, od razu widać, nawet bez brania opony w rękę, zjechany środek ( nadmiar ), zjechane dwa boki bieżnika ( za niskie ciśnienie ) a opona przejechana bez powietrza, lub z minimum ....... ma po prostu przegrzany, lub wytarty bok.... Ale tylko osoby pracujące na co dzień z oponami i tym wiedzą, a nie tylko te które opony widza na papierku. Kolejna sprawa, zmiana auta, czy też drugi komplet opon ( nieuczestniczący w ww wypadku ) mogą nie być potrzebne właścicielowi, gdyż często nowy samochód, lub też nowszy model, a czasem tylko lepiej wyposażony egzemplarz ma inny rozmiar opon, kół ...... Nie sądzę że zakup opon używanych do aut np. miejskich to spore ryzyko. Tylko pytanie gdzie kupione, NA PEWNO NIE POLE
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Nedza Ksiedza 1 ponad rok temu ale jesli znamy historie opon to wtedy mozna? :) kupić? :)
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony