
Na tegorocznych targach motoryzacyjnych IAA MOBILITY Continental prezentuje swoją innowacyjną koncepcję opon Conti GreenConcept.
Conti GreenConcept składa się w 17% z materiałów pochodzących z recyklingu, a mianowicie z odzyskanej stali i sadzy, a także (co jest nowością w branży) z poliestru pochodzącego z przetworzonych butelek plastikowych, z którego wykonany jest karkas opony. Continental planuje stopniowe wprowadzanie technologii ContiRe. Tex od 2022 r., torując w ten sposób drogę do produkcji opon z przędzy poliestrowej z przetworzonych butelek PET. W procesie recyklingu nie są przeprowadzane typowe pośrednie etapy obróbki chemicznej, a uzyskana przędza poliestrowa jest funkcjonalnie przystosowana do przenoszenia wysokich sił mechanicznych, na które narażone są opony. W ramach tzw. procesu upcyklingu zużyte butelki PET otrzymują nowe życie jako wysokowydajny materiał poliestrowy. Konwencjonalne opony do samochodów osobowych składają się z około 400 gramów przędzy poliestrowej każda. Do produkcji kompletu czterech opon można ponownie wykorzystać w sumie ponad 60 butelek PET (politereftalan etylenu) pochodzących z recyklingu. Wykorzystanie poliestru pochodzącego z recyklingu oznacza kolejny ważny krok firmy Continental na drodze do produkcji wszystkich swoich opon zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego.
Kolejnym elementem drogi do zrównoważonego rozwoju Conti GreenConcept jest specjalna mieszanka materiałów, którą umożliwia COKOON - technologia przyjaznego dla środowiska łączenia wzmocnień tekstylnych z mieszankami gumowymi, opracowana przez Continental we współpracy z firmą Kordsa. W duchu współpracy open-source, obaj partnerzy bezpłatnie udostępniają tę technologię wszystkim z branży oponiarskiej od 2019 roku.
Koncepcja inteligentnego pojazdu oparta na lekkiej konstrukcji oszczędzającej zasoby naturalne
Oprócz wykorzystania materiałów odnawialnych i tych, które pochodzącą z recyklingu, Conti GreenConcept podnosi poprzeczkę w zakresie innowacyjnej technologii lekkiej konstrukcji. Waga opony wynosi zaledwie 7,5 kilograma, co oznacza, że jest ona nawet o 40 procent lżejsza od opon konwencjonalnych. Zmniejszenie masy było możliwe dzięki zoptymalizowanej rzeźbie bieżnika, specjalnej ścianie bocznej oraz nowej konstrukcji karkasu z rdzeniem o zoptymalizowanej masie. Ogólnie rzecz biorąc, dokonane wybory konstrukcyjne prowadzą do znacznie mniejszego zużycia zasobów i bardziej zrównoważonej jazdy.
Komentarze (1)