
Dzięki swojej lekkiej konstrukcji opona Conti GreenConcept jest przeznaczona do stosowania w inteligentnych pojazdach nowej generacji, wyposażonych w czujniki i napędy oszczędzające zasoby naturalne. Czujniki w takich pojazdach, dzięki monitorowaniu otoczenia, z wyprzedzeniem dostarczają kierowcom informacje potrzebne do jazdy, co z kolei umożliwia stosowanie coraz lżejszych i bardziej przyjaznych dla środowiska opon.
Jeszcze niższy opór toczenia dzięki optymalizacji materiałów
Specjalnie zaprojektowany bieżnik opony Conti GreenConcept zapewnia większy margines bezpieczeństwa, niż w przypadku konwencjonalnych opon o tej samej głębokości bieżnika. Zoptymalizowano również materiały, z których wykonano bieżnik, co pozwoliło na dalsze zmniejszenie masy opony, a tym samym obniżenie oporów toczenia. Wewnętrzne pomiary wykazały, że opór toczenia Conti GreenConcept jest o około 25 procent niższy niż klasa "A", zgodnie z systemem oznaczeń opon UE. Niski opór toczenia oznacza mniejsze zużycie energii, co prowadzi do wymiernej poprawy w zakresie wpływu na środowisko. W przypadku pojazdów spalinowych oznacza to większe przebiegi i niższą emisję dwutlenku węgla, natomiast w przypadku pojazdów elektrycznych skutkuje to zwiększonym zasięgiem. Obliczenia Continental, które zostały potwierdzone przez wiodących producentów pojazdów, pokazują, że 25-procentowa redukcja oporów toczenia może prowadzić do zwiększenia zasięgu aut elektrycznych nawet o sześć procent.
Specjalny pas bieżnika, który może być wielokrotnie odnawiany
Naturalny kauczuk zastosowany w mieszance bieżnika Conti GreenConcept to w 100 procentach kauczuk naturalny Taraxagum. Dzięki specjalnym właściwościom tej opony można ją wielokrotnie bieżnikować, przy minimalnych nakładach zarówno czasu, jak i materiałów. Zielony kolor linii bazowej bieżnika oznacza przejście od bieżnika do karkasu. Nieuszkodzone karkasy mogą być wielokrotnie wykorzystywane. W ten sposób można ponownie wykorzystać cenne surowce, które są w nią wbudowane. Na przykład, trzykrotne odnowienie bieżnika zmniejsza o połowę ilość materiału użytego do produkcji karkasu w przeliczeniu na całkowity przebieg opony.
Co więcej, najnowszej generacji czujnik umieszczony wewnątrz opony umożliwia jazdę predykcyjną dzięki ciągłemu monitorowaniu temperatury, ciśnienia i głębokości bieżnika. Daje to kierowcom dodatkowe informacje, dzięki którym mogą dokonywać świadomych wyborów, promując tym samym jazdę przyjazną dla środowiska.
Fot. Continental
Komentarze (1)