Ogumienie

ponad rok temu  30.09.2014, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Sposób na dobrą, a przede wszystkim skuteczną reklamę spędza sen z powiek menedżerom największych marek świata. Liczba komunikatów skierowanych do konsumentów jest dziś nieporównywalnie większa od tej sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Tym bardziej zaskakuje, jak aktualne może być hasło wymyślone w latach 30. ubiegłego wieku.

Dwa orły nie w Polsce

Goodyear w czasie swojej działalności stworzył wiele pamiętnych kampanii, a niektóre z nich przenoszono na grunt polski. Historia rozpoczyna się 15 kwietnia 1929 roku. Tego dnia Goodyear Tire and Rubber Company uruchomił oficjalne przedstawicielstwo w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 42. Kilka miesięcy wcześniej rozpoczął kampanię prasową, informującą polskich kierowców o zaletach opon Goodyear. W tym czasie w USA oraz innych krajach promowano nową linię ogumienia o nazwie Double Eagle. Jednak w polskim przedstawicielstwie pojawiły się wątpliwości, czy akcentowanie sylwetki dwóch orłów nie zostanie przyjęte negatywnie. Istniało zagrożenie, że polscy konsumenci skojarzą znak z pruskim i rosyjskim orłem – symbolami trwających 123 lata rozbiorów. W Europie, w tym również w Polsce, unikano więc używania wizerunku orłów w reklamie opon Double Eagle, poza jednym wyjątkiem z wiosny 1929 roku. Na tym layoucie reklamowym pojawiło się kilku rycerzy na koniach. Na tarczy jednego z nich widać sylwetki dwóch orłów wpisane w motyw dekoracyjny. Celem było całkowite odżegnanie się od negatywnych konotacji i skupienie na powszechnie znanych przekazach dotyczących początków państwa polskiego. Jednak piastowski orzeł został zamieniony na dwa orły Goodyeara.

W reklamie Double Eagle pojawił się jeszcze jeden ważny element. Poniżej layoutu umieszczono informację: „Na całym świecie więcej ludzi jeździ na oponach Goodyear, aniżeli na oponach innych. Czy nie jest to ostatecznie decydującym dla Was dowodem, na który czekaliście?”. Dodajmy, że slogan „More people ride
on Goodyear tires than on any other kind” promował firmę Goodyear już w 1916 roku, gdy Polska znajdowała się jeszcze pod zaborami. Trzynaście lat później nadal był aktualny. Kampania w Polsce została zrealizowana z wielkim rozmachem. Co miesiąc w prasie motoryzacyjnej pojawiał się nowy layout reklamujący zalety ogumienia z Akron.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

Warto podkreślić, że Goodyear już u schyłku lat 20., a więc na wiele lat przed innymi koncernami oponiarskimi, akcentował kwestię bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza na mokrej i śliskiej nawierzchni. Gdy inne firmy podkreślały aspekt trwałości opony czy też komfortu jazdy, opony Goodyear All Weather (1929) promowano w następujący sposób:

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony