ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  04.02.2019, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Opony powinno oceniać się pod względem m.in. reakcji układu kierowniczego, bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu na zakrętach, przyczepności i przyśpieszenia, poziomu generowanego hałasu, sposobu zużycia, wpływu na spalanie silnika, długości drogi hamowania w różnych warunkach atmosferycznych czy odporności na aquaplaning. 

– Niezależne testy opon są świetną okazją dla kierowców do znalezienia takiego modelu, który spełni ich oczekiwania. Liczba dostępnych na rynku modeli opon jest ogromna i może być przytłaczająca, gdy kierowca zastanawia się nad zakupem kolejnego zestawu ogumienia. Rzetelne analizy są bardzo pomocne i pozwalają kierowcom dogłębnie zapoznać się z możliwościami danego modelu lub typu opony – a co za tym idzie, podjąć decyzję przy ich zakupie. Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe założenia przyjęte w testach – tylko wtedy będziemy mogli dokonać mądrego, świadomego wyboru – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Patrząc na test nie sugerujmy się wyłącznie słupkami wykresów, ponieważ przyjęta w nich skala np. w przypadku drogi hamowania może być myląca. Dlatego porównujmy i zwróćmy szczególną uwagę na dane liczbowe. – Przykładowo, na wykresie drogi hamowania różnica między słupkami może być mała, bo taką przyjęto skalę. Jednak w danych liczbowych będą to np. 4 metry, czyli niemal cała długość samochodu klasy kompakt – dodaje Piotr Sarnecki.

Rzetelny test opon zawsze będzie zawierać informację na temat:

Temperatury powierza, w której wykonano test

Ma ona ogromny wpływ na wyniki testów – publikacje, które nie informują czytelnika o tej wartości, są dla kierowców poszukujących wiarygodnych informacji właściwie mało użyteczne, ponieważ np. test opony zimowej na mokrej czy suchej jezdni przy temp. 15-20°C zawsze pokaże dużo gorsze wyniki w porównaniu do opon letnich. Jeśli test będzie robiony w temp. poniżej 7-10°C zobaczymy, że miękka mieszanka opon zimowych robi różnicę już, gdy robi się chłodno. Temperatura i różnice w warunkach pogodowych w sezonie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym w tak istotny sposób wpływają na osiągi tych typów opon – a szczególnie na kluczową dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i kierowców długość drogi hamowania samochodów – że każdy test powinien podawać tę zmienną. Dotyczy to szczególnie porównań opon całorocznych z sezonowymi.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony