Ogumienie

Inne

ponad rok temu  13.11.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Przy realizacji Kalendarza, następującego po zeszłorocznym stworzonym przez Petera Lindbergha, Tim Walker współpracował z dwojgiem wybitnych artystów: Shoną Heath, jedną z czołowych brytyjskich reżyserek i scenografek oraz ikoną świata mody Edwardem Enninfulem, który jest stylistą stojącym za tegorocznymi wyszukanymi strojami.

Shona Heath była odpowiedzialna za stworzenie uderzających scenografii i instalacji, które pozwoliły na kreatywne opowiedzenie historii, opisanej w „Przygodach Alicji w Krainie Czarów”. Elementy opowieści, które są dziś częścią naszej zbiorowej wyobraźni, zostały wywrócone do góry nogami, na przykład: biały królik stał się czarnym królikiem, podczas gdy czerwone róże królowej zostały pomalowane na czarno przez karty do gry. "Zawsze starałam się znaleźć coś, co daje do myślenia, zastanawiać się, co ta historia oznacza i co było ważne, i jak bardzo może być urozmaicona. Nadal jednak tworzymy bardzo jasny przekaz, który jest bardzo wierny tej historii" powiedziała Heath.

Komentując swój wkład w tegoroczny kalendarz, Enninful, który niedawno został zarówno pierwszym mężczyzną na tym stanowisku, jak i pierwszym czarnoskórym redaktorem naczelnym brytyjskiego Vogue’a, powiedział.

„Bardzo ważne jest, aby opowieść o Alicji została przekazana nowemu pokoleniu. Jej przygoda w Krainie Czarów rezonuje ze światem, w którym dziś żyjemy; przeszkodami, które musimy przezwyciężyć oraz pomysłem celebrowania tego co odmienne. Dorastając w Londynie, często żyłem w świecie fantazji, bajek i kryminałów. Alicja zawsze była jedną z moich ulubionych postaci. Zawsze czułem, że uczestniczę razem z nią w podróży przez Krainę Czarów, a wszystkie te niezwykłe postaci stały się moimi przyjaciółmi... wszystkie oprócz strasznej Królowej i jej katów... Możliwość ujrzenia czarnej Alicji oznacza dzisiaj, że ​​dzieci wszystkich ras mogą zostać objęte ideą różnorodności już od najmłodszych lat, a także uznać, że piękno ma różne barwy. Żyjemy w zróżnicowanym kulturowo świecie. Projekty takie jak ten niezwykły Kalendarz Pirelli pokazują, że wciąż jest nadzieja w tym, co czasem odczuwamy jako coraz bardziej cyniczna rzeczywistość".

Według słów Roberta Douglasa-Fairhursta, profesora literatury angielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, członka Królewskiego Towarzystwa Literackiego i autora eseju Being Alice (zawartego w zestawie prasowym), "ciekawa jest odmowa Tima Walkera przekształcenia Krainy Czarów w utwór wiktoriańskiego kiczu". W swoim eseju Fairhurst podkreśla, że ​​"chociaż Kraina Czarów "brzmi jak miejsce magiczne, to, tym co uderza wiele dzieci, gdy po raz pierwszy czytają tę historię, jest jak straszne są niektóre jej części. Nawet Alicja czuje się zagrożona przez swój własny sen. Prawie wszystkie stwory, które spotyka, są zdziwaczałe, a nie milutkie. [...]

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony