Warto wiedzieć

Inne

Wydarzenia

ponad rok temu  10.01.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 3

Stylistyka

Toyota Research Institute podjął współpracę ze studiem projektowym CALTY Design Research oraz ośrodkiem badawczo-rozwojowym Toyota Motor North America, w wyniku której opracowano kompaktowe, lepiej zamaskowane czujniki i kamery, ukryte pod dodatkowym panelem dachowym. Panel jest odporny na zmienne warunki pogodowe, a przy tym inteligentnie wykorzystuje miejsce na dachu samochodu, tylko nieznacznie zwiększając wysokość Lexusa LS. W ten sposób udało się uniknąć charakterystycznego pionowego modułu, wystającego ponad dach w większości prototypowych samochodów autonomicznych testowanych na świecie.

Panel dachu został opracowany przez studio Calty Design zgodnie z maksymą inteligentnego minimalizmu. Inspiracją projektantów był kask motocyklowy do jazdy terenowej.

„Na obecnym etapie projektanci systemów do autonomicznej jazdy muszą skupić się w większym stopniu na tym, jak zaprojektować czujniki i kamery, aby dało się je zintegrować z autami produkcyjnymi” – uważa Scott Roller, główny projektant zespołu pracującego przy Platform 3.0 w CALTY Design Research.

Architektura obliczeniowa zarządzająca działaniem czujników i kamer systemu została znacząco zmniejszona i skonsolidowana. W poprzednim prototypie zajmowała prawie cały bagażnik, zaś obecnie mieści się w małym pudełku.

Seryjna produkcja

Produkcja samochodów Platform 3.0 rozpocznie się wiosną tego roku. Za stworzenie floty samochodów testowych na bazie Lexusów LS będzie odpowiadało Centrum Rozwoju Prototypów przy ośrodku badawczo-rozwojowym Toyota Motor North America. Ich liczba nie będzie wielka ze względu na bardzo szybkie postępy w badaniach Toyota Research Institute. To pozwoli na większą elastyczność w instalowaniu nowych technologii, które na pewno pojawią się już niedługo. Wskazuje na to dotychczasowe tempo pracy zespołu – Platform 3.0 debiutuje zaledwie kilka miesięcy po premierze poprzedniego modelu Platform 2.0.

Rozwój systemów Guardian i Chauffeur

Nowy samochód doświadczalny został wyposażony w dwie kierownice – rozwiązanie to wprowadzono już w wersji Platform 2.1 latem ubiegłego roku. Służy ono do badania procesu przejmowania kontroli nad samochodem od kierowcy przez system Guardian i odwrotnie. Udostępnienie kierownicy i pedałów drugiej osobie jest gwarantem bezpieczeństwa tych eksperymentów. System Chauffeur służy do jazdy bez zaangażowania kierowcy, dlatego jest testowany w samochodach z jedną kierownicą. Zarówno Guardian, jak i Chauffeur korzystają z tego samego zestawu czujników i kamer oraz podobnego oprogramowania.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony