
Wzory bieżnika
Inżynierowie rozróżniają trzy podstawowe typy wzorów bieżnika.
Symetryczny wzór bieżnika, który jest uniwersalny i może być stosowany w dowolnym kierunku, umożliwiając montaż opon w dowolnej pozycji. Jest to szczególnie korzystne w przypadku intensywnie użytkowanych samochodów dostawczych, zwłaszcza w ruchu miejskim ze zmiennymi warunkami drogowymi i częstymi postojami.
Kierunkowy wzór bieżnika ma określony kierunek obrotu. Oferuje to wysoki stopień ochrony przed aquaplaningiem i doskonałe prowadzenie na śniegu i błocie pośniegowym. Ponadto zapewnia bardzo dobrą stabilność kierunkową przy dużych prędkościach, co czyni ją bezpiecznym wyborem na zimowe warunki.
Asymetryczny wzór bieżnika charakteryzuje się doskonałym prowadzeniem, wysoką stabilnością w zakrętach i dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni. Oferuje zatem idealne połączenie właściwości dla szerokich, sportowych opon letnich.
Każdy bieżnik składa się z czterech elementów
Bloki to wystające gumowe części wzoru bieżnika, które mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi. Zapewniają trakcję i przyczepność, które są kluczowe dla przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów.
Mianem rowków określane są przestrzenie między blokami bieżnika. Służą one do odprowadzania wody i zmniejszania ryzyka aquaplaningu. Żebra odnoszą się do bloków bieżnika ułożonych obok siebie w rzędzie. Zapewniają one stabilność i poprawiają precyzję kierowania pojazdem. Lamele to drobne nacięcia w blokach bieżnika. Zwiększają one elastyczność bloków bieżnika oraz poprawiają przyczepność na mokrych i śliskich nawierzchniach, zapewniając dodatkowe krawędzie chwytne.
Konstruktorzy, którzy pracują przy tworzeniu opon, łączą te elementy w strukturę techniczną, aby uzyskać określone właściwości opony. W drugim etapie te struktury są wykorzystywane przez projektantów przemysłowych do łączenia ich w charakterystyczny wzór bieżnika. Continental chroni powstałe w ten sposób unikalne kombinacje za pomocą patentów – na chwilę obecną posiada on ponad 1700 przyznanych, aktywnych patentów na wzory bieżników opon.
Ewolucja technologiczna
Podczas, gdy ponad 120 lat temu rowki obwodowe były ręcznie rzeźbiony w gumie, dziś Continental projektuje cyfrowe prototypy wirtualnie przy użyciu najnowocześniejszej technologii symulacji. Wstępne fazy testowania są również przeprowadzane jako symulacje komputerowe. W tym przypadku eksperci Continental coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję. Systemy oparte na rozwiązaniach AI nie tylko analizują duże ilości danych, które można wykorzystać do przewidywania i optymalizacji właściwości fizycznych wzorów bieżników opon, ale także pomagają symulować zachowanie opon w różnych warunkach.
Nowe wzory bieżników są testowane i optymalizowane wirtualnie, aż do momentu, gdy jeden z nich wyróżni się swoją wydajnością i zostanie wybrany do produkcji seryjnej. Dopiero wtedy wytwarzane są pierwsze opony testowe, a następnie starannie badane w ośrodkach przeznaczonych to testowania opon. Dzięki postępom technologicznym, usprawnieniom wirtualnym i testowaniu, można zaoszczędzić setki opon rocznie, ponieważ nie trzeba ich już fizycznie produkować. Pomaga to oszczędzać cenne surowce.
Komentarze (0)