
Ważna sprawa: ekologia
Usługi car-sharingowe są rozwijane w oparciu o najnowsze technologie motoryzacyjne. To też gratka dla fanów czterech kółek, którzy mogą sprawdzić się za kierownicą np. nowoczesnego samochodu elektrycznego, który dodatkowo jest bezemisyjny. Ekologia i dbałość o przestrzeń miejską to ważny aspekt car-sharingu.
Badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że 1 współdzielone auto w systemie free-floating może zastąpić od 9 do 13 prywatnych samochodów. W dłuższej perspektywie może przyczynić się to do zwiększenia miejskiej przestrzeni i zmniejszenie zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla. We Wrocławiu również zauważyliśmy redukcję emisji CO2. Według naszych współczynników w listopadzie ponad 12 ton CO2 nie trafiło do atmosfery, dzięki korzystaniu z miejskiego car-sharingu – mówi Miłosz Franaszek.
Wpływ współdzielenia pojazdów na redukcję zanieczyszczeń potwierdziły również badania holenderskiej instytucji PBL Netherlands Environmental Assessment Agency. Wyniki pokazały, że kierowcy, którzy zrezygnowali ze swoich samochodów na rzecz car-sharingu, mogą przyczynić się do ogólnej redukcji CO2 od 8 do 13% w skali roku.
86 000 współdzielonych pojazdów w 2016 roku
Jak wynika z badania “What’s Ahead for Car-Sharing?” przeprowadzonego przez The Boston Consulting Group w 2016 roku współdzielonych było 86 000 pojazdów, z których korzystało 5,8 miliona użytkowników usługi (w samej Europie 2,1 miliona). Według prognoz car-sharing będzie dynamicznie się rozwijał, jako jeden z czołowych trendów nowoczesnej motoryzacji. Do 2021 roku co najmniej 14 milionów ludzi w Europie zarejestruje się w serwisach car-sharingowych, z czego 1,4 miliona będzie aktywnymi użytkownikami. Wzrastać będzie też liczba aut elektrycznych w tej usłudze.
Rynek dynamicznie rośnie również w Polsce. Według raportu Instytutu Keralla Research z czerwca br. na polskich drogach mamy już tysiąc współdzielonych pojazdów w ramach car-sharingu, które można wypożyczyć w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu. W ostatnim od listopada funkcjonuje pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych.
– We Wrocławiu samochody VOZILLI cieszą dużą popularnością, a usługa wystartowała zaledwie 3 tygodnie temu. Otrzymujemy również sygnały o zainteresowaniu innych miast – dodaje Miłosz Franaszek. W przyszłym roku usługi współdzielenia samochodów mają się również pojawić w Trójmieście i Katowicach.
Komentarze (0)