
Jak informuje analiza, której podjęła się firma Frost & Sullivan, do 2020 roku wartość inwestycji w cyfryzację usług motoryzacyjno-transportowych, w tym modeli ich oferowania i sprzedaży, osiągnie wartość 82 miliardów dolarów. To niemal 320% wzrost w ciągu 5 lat.
Frost & Sullivan przekonuje, że wyraźny wzrost nakładów na udoskonalanie oraz oferowanie zupełnie nowych udogodnień dla zmotoryzowanych jest bezpośrednim wynikiem wzrostu oczekiwań klientów w zakresie „napędzanych cyfrowo” rozwiązań oraz niespotykanych dotąd doświadczeń związanych z zakupem, eksploatacją czy formą użytkowania pojazdów.
Kluczowe obszary
Firma analityczna wyszczególnia pięć nadrzędnych obszarów, w których inwestorzy ulokują najwięcej swoich środków. Pośród nich wyróżnić można zarówno te związane z motoryzacyjnym zapleczem – jak połączone łańcuchy dostaw czy przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), poza nimi autonomię oraz cyfrowe modele sprzedaży i tzw. mobilność jako usługę (Mobility as a Service), czyli cały szereg rozwiązań pozwalających na przemieszczanie się przy użyciu różnych rodzajów pojazdów bez konieczności ich posiadania.
Online nabiera przyspieszenia
W przypadku branży warsztatowej, z największym zainteresowaniem warto śledzić transformację form eksploatowania samochodów – zarówno przez użytkowników prywatnych jak i firmy – i poszukiwania nowych udogodnień przy wykorzystaniu platform online. Spośród już dzisiaj dostępnych rozwiązań warto wyróżnić choćby serwis Caroobi, który pozyskał właśnie 20 milionów $ finansowania od funduszu NGP Capital. Działający obecnie na terenie Niemiec, zaś w planach mający ekspansję na kolejne państwa, portal w prosty i intuicyjny sposób łączy prywatnych kierowców z warsztatami. Po wejściu na stronę WWW wystarczy wskazać jaka usługa serwisowa nas interesuje, jakie auto posiadamy oraz kod pocztowy. Narzędzie automatycznie wskaże najbliższe warsztaty z ich aktualnym harmonogramem zleceń, pozwoli na zapisanie się na wizytę w wolnym terminie oraz wskaże cenę naprawy bądź wymiany danego komponentu, oferując także możliwość zapłaty przy pomocy płatności mobilnych. Poza tym, platforma zbiera także opinie odwiedzających poszczególne warsztaty, prezentując je nowym użytkownikom. Twórcy serwisu przyznają, że obecnie współpracują z 750 mechanikami, zaś docelowo chcą objąć swoim zasięgiem aż 35.000 stacji naprawczych. Liczba zainteresowanych korzystaniem z platformy rośnie o 100% z miesiąca na miesiąc.
Komentarze (0)