Warto wiedzieć

ponad rok temu  31.07.2017, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

Jednak ponieważ ich produkcja jest w dużej mierze „zasysana” przez branżę automotive, autorzy raportu włączyli je do zestawienia. Te firmy to: Bury (systemy telekomunikacyjne, nawigacyjne i sterujące do samochodów, np. urządzenia głośnomówiące, ładowanie i systemy uchwytów, nawigacja, piloty radiowe, anteny, wzmacniacze, mikrofony), Kuźnia Polska (odkuwki do samochodów osobowych i ciężarowych), SPLAST (detale techniczne z tworzyw konstrukcyjnych) oraz Geyer & Hosaja (dywaniki gumowe i opony do samochodów ciężarowych, autobusów, naczep i przyczep).

– Debiutanci na liście TOP30 i cała 2. edycja tego zestawienia, pokazują, że polski sektor automotive jest jeszcze bardziej zaawansowany i różnorodny a jego specjalizacja jest jeszcze mocniejsza niż wydaje się na pierwszy rzut oka – podkreśla Wojciech Żuk.

Części i podzespoły górą jeszcze długo

Co więcej, autorzy rankingu TOP30 podkreślają, że pomimo pojawiających się w przestrzeni publicznej nowatorskich wizji rozwoju polskiej motoryzacji, w kolejnych latach nie zmienią się ani jej specjalizacja ani źródło wzrostu, czyli eksport. Dlaczego? Zbudowanie silnej marki samochodowej jest możliwe, ale wymaga czasu i ogromnych inwestycji nie tylko w opracowanie samochodu i zbudowanie od podstaw nowoczesnej fabryki ale także w stworzenie sieci dilerskiej oraz serwisowej zarówno w Polsce jak i w całej Europie. W pierwszym etapie będzie więc mieć znaczenie głównie wizerunkowe. W sferze realnego biznesu i przychodów polską branżę tworzą i co najmniej przez następne 5 lat będą tworzyć przede wszystkim części, podzespoły, akcesoria, elementy wyposażenia czy specjalistyczne pojazdy i rozwiązania wysyłane na eksport. Ta specjalizacja może się nawet ugruntować. Po pierwsze dlatego, że nasi producenci bardzo sprawnie z roku na rok rozwijają sprzedaż zagraniczną a po drugie dlatego, że nowe szanse może stworzyć rynek wewnętrzny.

– W większości branż rynek wewnętrzny jest wstępem do ekspansji zagranicznej. W sektorze motoryzacyjnym możliwa jest tendencja odwrotna. Za sprawą nowych inwestycji zagranicznych koncernów w Polsce, które zostały przyciągnięte w ostatnim czasie i miejmy nadzieję, że będzie jeszcze więcej, polskie firmy już dostarczające za granicę komponenty zyskają szansę rozwoju na rynku wewnętrznym – mówi Roman Kantorski, Prezes PIM. Dodaje on, że jeśli Polska ma zbudować własne auto osobowe, to tylko i wyłącznie dzięki mistrzowskiej produkcji części i podzespołów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ qwe 5 ponad rok temu polska motoryzacja się rozwija i to nie od dziś,. nawet tam jakieś elektryczne samochody powstają
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ jan 4 ponad rok temu U nas motoryzacja i tak jeszcze leży i kwiczy. ale do czasu ;)
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ dawid 3 ponad rok temu Jeśli chodzi o zamienniki to z delphie robią pierwsza klasa. I wytrzymałe i nie najdroższe. Jak dla mnie mają najlepszy stosunek jakości do ceny z tych co są dostępne na rynku
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ adam 2 ponad rok temu Delphi to taki sam Chinczyk jak SKV, cewki czy sondy lambda są identyczne a SKV jest często o połowe tańsze.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ david 1 ponad rok temu Jeśli chodzi o zamienniki to z delphie robią pierwsza klasa. I wytrzymałe i nie najdroższe. Jak dla mnie mają najlepszy stosunek jakości do ceny z tych co są dostępne na rynku
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony