
Kolejny przebadany produkt, marki „B”, uzyskał wartość natężenia oświetlenia w punkcie Emax na wysokim poziomie (102% oraz 109%), natomiast ze względu na brak precyzji w położeniu żarnika, źródło to uzyskało bardzo niskie wartości natężenia oświetlenia w punktach 50R oraz 75R, które są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa. Obszar maksymalnego natężenia oświetlenia żarówek badanych jest przesunięty w stosunku do wzorca w jednym przypadku w kierunku pobocza drogi, zaś w drugim w kierunku pasa środkowego jezdni. Zamontowanie dwóch źródeł światła o tak różnych parametrach świetlnych powoduje nieodpowiednie oświetlenie drogi przed pojazdem i może być powodem niezauważenia przeszkody podczas jazdy.
Na zdjęciu po prawej - porównanie obrazów rozsyłu światła dla żarówki wzorcowej oraz dwóch źródeł światła marki „B” o przypadkowych parametrach świetlnych.
Źródła światła o zwiększonych parametrach świetlnych uzyskiwały bardzo dobre wyniki, ale niektóre produkty niemarkowe, oprócz wysokich natężeń oświetlenia na drodze, charakteryzowały się także wysoką wartością natężenia oświetlenia w punkcie B50L. Produkty tego typu pomimo pozornie dobrego oświetlenia nawierzchni drogi mogą wywołać zagrożenie podczas jazdy wynikające z oślepienia kierowcy znajdującego się na przeciwnym pasie ruchu, co może skutkować np. niezauważeniem pieszego podchodzącego do przejścia dla pieszych lub krótkotrwałą utratę zdolności postrzegania.
Badania z wykorzystaniem źródeł halogenowych H7 zostały przeprowadzone także w laboratorium Magneti Marelli Poland/Automotive Lighting Plant jako źródła lamp samochodowych. Przed badaniem sprawdziliśmy żarówki pod kątem spełnienia wymagań dotyczących strumienia świetlnego oraz barwy zawartych w regulaminie europejskiej normy (ECE R37). Badaniu zostały poddane produkty OSRAM ORIGINAL, te „udające” OSRAM ORIGINAL oraz dwa inne rodzaje źródeł światła, ogólnie dostępnych na rynku i spełniających wymagania homologacyjne.
Pomimo spełnienia przez źródła wymogów regulaminowych dotyczących wartości strumienia świetlnego oraz barwy, zmierzone wartości natężenia oświetlenia w charakterystycznych punktach na drodze, dla kompletnej lampy, pokazały, że żadne z dostarczonych do testów źródeł, poza żarówką OSRAM ORIGINAL nie współpracowało poprawnie z systemem optycznym lampy samochodowej. Przez co nie oświetlało prawidłowo nawierzchni drogi, czyli nie spełniało norm określonych w regulaminie ECE 112. Jest bardzo prawdopodobne, że geometryczne oraz wymiarowe odchyłki wykonania testowanych źródeł wymagają sprawdzenia odnośnie zgodności z dopuszczalnymi tolerancjami wymiarowymi wymaganymi przez regulaminy dotyczące homologacji źródeł światła. Pokazują także jak ważna jest sama jakość wykonania źródeł, która powinna być zgodna z normami i bliska nominału. – powiedział Adam Osadnik, manager RD/ELT w firmie Magneti Marelli.
Komentarze (0)