
- Ustawa zainicjowała dyskusję, jednak w praktyce nie przyczyni się do rozwoju elektromobilności. Przewiduje zbyt słabe wsparcie dla nabywców samochodów elektrycznych – powiedział Piotr Michalczyk, Partner w PwC. Odniósł się również do kwestii wsparcia elektromobiności przez deweloperów. - Nie czują presji, żeby przystosowywać budynki do instalacji stacji ładowania. Zbyt słabo interesują się tą kwestią. Stacje w budynkach wielopoziomowych powinny być ogólnie dostępne, żeby się amortyzowały. Mamy problem z edukacją rynku, która jest podstawą – powiedział Michalczyk.
Kazimierz Monkiewicz, Manager ds. CSV w Echo Investment nie podzielił tej opinii.
- W zakresie rynku nieruchomości musimy zastanawiać się, jakie budynki oddamy klientom za kilka lat. W odniesieniu do planowanych budynków, już dzisiaj staramy się zapewnić możliwości zainstalowania infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych – powiedział.
Kilka wskazówek dla polskiego rynku mieli także zagraniczni goście konferencji.
- Jeżeli chcecie dobry przykład rozwoju rynku samochodów elektrycznych, spójrzcie na Norwegię. Nie ma tam systemu dopłat bezpośrednich, lecz funkcjonują rozbudowane ulgi. To nie są pieniądze, które rząd rozdaje, lecz pieniądze, których rząd nie odbiera. Jeżeli różnica w cenie pomiędzy samochodem elektrycznym a spalinowym będzie zbyt duża, nikt nie kupi EV, a jeżeli okaże się nieznaczna, klient wybierze samochód elektryczny – powiedział Bjorn Utgard, Director of New Markets w EV BOX.
Lasse Anbuhl, Market Develompment w Hubject dodał:
- W Niemczech sprzedaż EV wynosi 2 proc., to ciągle stosunkowo mało, jednak szybko rośnie. Subsydia obejmują zarówno samochody elektryczne, jak i infrastrukturę. W przeciwieństwie do Polski, wprowadzono system dopłat. Jednak mimo to, sprzedaż EV nie jest wysoka z powodu na ciągle wysokie ceny. Przeszkodą są również obawy o dostępność infrastruktury. Zdecydowana większość osób, bo aż 80 proc., ładuje swoje EV w domach. Aby zachęcić klientów do samochodów elektrycznych, konieczna jest współpraca między podmiotami odpowiedzialnymi za rozwój infrastruktury i to na poziomie międzynarodowym.
Transport, spedycja, logistyka
O rozwoju elektromobilności i gazomobilności w sektorze TSL rozmawiali uczestnicy III panelu.
- Idziemy w stronę konkretnych rozwiązań ekologicznych. Coraz więcej świadomych klientów wymusza bowiem na firmach transportowych przejście na niską emisję. Przedsiębiorcy powinni dostosowywać się do tego oczekiwania, ale wykonując szereg małych ruchów. Dzisiaj stosujemy rozwiązania CNG i LNG, bo największym problem przedsiębiorców z naszej branży jest brak odpowiednich, praktycznych samochodów elektrycznych na rynku – powiedział Marcin Blauth, Prezes Zarządu No Limit, lidera niskoemisyjnego transportu w Polsce.
Komentarze (1)